Успешноста на една организација зависи од бројни фактори, меѓу кои најмногу се истакнуваат севкупниот менаџмент, менаџментот на човечки ресурси, но и организациското однесување внатре во организацијата.
Однесувањето на луѓето во организацијата може да се мери преку многу фактори, но предизвик е тоа што секој човек се однесува специфично, па така однесувањето на луѓето не секогаш може во потполност да се предвиди, анализира, разбере и контролира.
Организациското реноме, и воопшто, развојот на организацијата во професионална смисла се возможни само ако постои професионален однос кон организацискиот развој и однесување.
Со цел овие тврдења да се утврдат во пракса, во соработка и под менторство на Проф. Др. Гадаф Реџепи, спроведов истражување на тема: “Дали со правилно организациско однесување може да се подобри реномето на една компанија?”. Истражувањето беше спроведено во текот на месеците Октомври и Ноември 2020 година, на територијата на град Тетово, Скопје и Гостивар.
Преку анонимен анкетен прашалник во електронска форма, добиени се информации од 67 испитаници: ученици, студенти, вработени и невработени лица. Најголемиот дел од нив беа на возраст 19-29 години, притоа студенти и вработени лица.
Од испитаниците беше побарано да дадат мислење за: улогата и влијанието на менаџерите и вработените врз организациското однесување и факторите кои влијаат врз истото, колку врз нивните одлуки влијаат промените во организациите, како и кои конкретни фирми може да се наведат како фирми со солидно организациско однесување.
По извршената анализа на добиените резултати, добиени се неколку заклучни согледувања:
1. вработените, заедно со менаџерите ја играат клучната улога во подобрувањето или влошувањето на организациското однесување во компанијата;
2. тимската работа и бизнис комуникацијата се едни од клучните фактори за добра организациска клима;
3. правилното организациско однесување ги намалува конфликтите во организацијата и овозможува нормален тек на работата;
4. одреден „неформален дрес-код“ може да ја подобри сликата за компанијата и да овозможи таа да изгледа озбилно пред клиентите;
5. однесувањето на вработените и менаџерите има голема улога врз изборот добра/ услуги/ соработници кај клиентите;
6. позитивните промени го зајакнуваат и подобруваат реномето на компанијата и
7. според испитаниците, едни од фирмите со најдобро организациско однесување се: Прима мебел, Ecolog Internationals, Нептун, АД Пивара Скопје и Coordea.
По добиените знаења и резултати, како во теорија, така и пракса, може да заклучиме дека несоодветното организациско однесување и токсичната клима и култура во организацијата се лоша енергија која се манифестира и надвор, со што се создава лоша слика за компанијата. Од друга страна, „невидливо злато“ за организацијата е нејзиното добро реноме, добриот имиџ, стекнат со напорна и посветена работа.

Марија Арсиќ
Студент на III година ФБЕ/ Менаџмент и маркетинг